Bezpieczna jazda samochodem

Bezpieczna jazda samochodem

Oczywiście nie będę usiłował tutaj nauczać jak prowadzić samochód. Zakładam, że wszyscy tutaj mają prawo jazdy i wiedzą jak to robić. W tym odcinku chciałem przedstawić jak prawidłowo manewrować samochodem na parkingu i jak prowadzić samochód w okresie zimowym.

Równoległe parkowanie samochodu tyłem

Dla wielu wydaje się to najtrudniejszy z manewrów parkowania więc może warto poćwiczyć:
Podzielmy ten manewr na 6 części:

  1. Widząc wolne miejsce podjeżdżamy równolegle i oceniamy wisualnie czy nasz samochód się zmieści. Nie zapomnijmy dodać minimum 2 metrów na manewrowanie.
  2. Jeżeli oceniliśmy, że nasz samochód się zmieści podjeżdżamy równolegle, jak najbliżej samochodu stojącego z przodu tak aby tyły naszych samochodów były na tej samej wysokości i zatrzymujemy się.
  3. Skręcamy kierownicę do oporu w kierunku chodnika/ściany przy której mamy zaparkować bez ruszania samochodem.
  4. Włączamy wsteczny bieg i ruszamy samochodem do tyłu patrząc przez tylną szybę (lub na ekran, jeżeli mamy kamerę) aż zewnętrzna krawędź samochodu stojącego ZA nami znajdzie się na wysokości środka naszego samochodu. Zatrzymujemy się i przekręcamy kierownicę do jazdy na wprost.
  5. Włączamy wsteczny bieg i ruszamy samochodem do tyłu aż do momentu kiedy przednia krawędź naszego samochodu wyrówna się z tyłem samochodu stojącego z przodu. Zatrzymujemy samochód i odkręcamy kierownicę w przeciwną stronę niż poprzednio.
  6. Włączamy wsteczny bieg i ruszamy samochodem do tyłu aż do momentu kiedy samochód znajdzie się równolegle z chodnikiem. Zatrzymujemy samochód, prostujemy kierownicę i ewentualnie przesuwamy samochód do przodu lub do tyłu aby umożliwić wyjechanie sąsiadom.

Jeżeli popełniliśmy błąd - i coś nie wyszło NIE próbujemy korygować - zaczynamy cały manewr od początku!

Jazda samochodem do tyłu

Dla wielu, zwłaszcza początkujących kierowców jazda do tyłu przedstawia niespodziewany problem.

Oto moje rady jak sobie z tym problemem poradzić:

  1. Sprawdź czy masz prosto ustawioną kierownicę! Jeżeli masz wątpliwości ustaw ją prosto w samochodzie a następnie otwórz drzwi i sprawdź czy koła samochodu są prosto.
  2. Cofając w linii prostej do tyłu NIE ruszaj kierownicy! Powinna być cały czas ustawiona prosto!
  3. Aby skręcić samochodem jadącym do tyłu skręcaj kierownicę w tym samym kierunku czyli w lewo jeżeli chcesz skręcić w lewo.
  4. Staraj się jak najmniej ruszać kierownicą aby nie było potrzeby ciągłej korekty.

Systemy przeciwpoślizgowe w samochodzie

Hamulce ABS

Od wielu lat (Od 1997 roku) wszystkie samochody sprzedawane na rynku amerykańskim są w takie hamulce wyposażone. System ABS, który jest niezależny od systemu hamulcowego (a więc mimo uszkodzonego systemu ABS samochód dalej ma sprawny sem hamulcowy zasadniczy) oparty jest na czujnikach w każdym kole, które automatycznie, w momencie uruchomienia hamulców (naciśnięcia na pedał hamulca) cały czas podają sygnał do komputera sprawdzającego, czy któreś z kół nie zaczyna się ślizgać. W razie konieczności komputer zwalnia w ślizgającym się kole hamulec do momentu odzyskania przyczepności a następnie w razie potrzeby powtarza ten manewr w jednym lub więcej z kół. Stąd uczucie hamowania na "tarce" w momencie uruchomienia się systemu.

System kontroli trakcji (traction control)

Jest to system, który zabezpiecza kierowcę przed poślizgiem w momencie dodawania gazu. Używa systemu ABS kontrolując, czy żadne z kół napędowych nie zaczyna się ślizgać. W razie potrzeby uruchamiany jest automatycznie system hamulcowy w ślizgającym się kole.

Elektroniczny program stabilizacji (electronic stability control)

Od 2012 (w Europie już od 2009 roku!) obowiązkowym jest we wszystkich samochodach sprzedawanych w USA system ESC (czasami określany literami ESP, VSC lub DSC. Mowa tu o komputerowym programie, który wkorzystując dane prędkości każdego koła, wychylenia kierownicy i rozłożenia środka ciężkości. W jego skład wchodzą systemy kontroli trakcji, kontroli poślizgu i hamulce ABS.

System ten działa na prostej zasadzie sprawdzając czy samochód jest podsterowny czy nadsterowny i odpowiednio blokuje koła pozwalając na odzyskanie przyczepności.
Bardzo wiele samochodów było wyposażonych w ten system już znacznie wcześniej - jak np. Ford i Toyota od roku 2009. System ten jakkolwiek jest bardzo pomocny nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć kierowcy w sytuacji nagłej utraty przyczepności.

Prowadzenie samochodu w zimie

Napęd na 4-koła

Oto zasady, które można przyjąć jadąc KAŻDYM samochodem. Zwracam tu uwagę na słowo “każdym”, bo niestety wśród wielu posiadaczy samochodów z napędem na cztery koła króluje przeświadczenie, że taki samochód jest znacznie bezpieczniejszy na drodze. - Tak nie jest! Znacznie ważniejszym w samochodzie, zwłaszcza z przednim napędem, jest stan i rodzaj opon (oczywiście zimowe mają tutaj lekką przewagę) niż napęd na 4 koła. Taki napęd jest przydatny oczywiście przy próbie wyjechania z zaspy śnieżnej czy koleiny ale nie wiele poprawia przyczepność samochodu poruszającego się oblodzoną czy ośnieżoną szosą.

Jeszcze raz! Samochód z napędem na 4 koła NIE zapewnia lepszej przyczepności w czasie jazdy i jego droga hamowania jest identyczna z samochodem o napędzie na 2 koła

Opony

Bardzo, bardzo natomiast radzę zwrócić uwagę na stan opon. W zasadzie na okres zimowy powinniśmy starać się aby opony były prawie nowe. Ponieważ nowe opony mają głębokość bieżnika około 10/32 to w okresie zimowym powinny mieć nie mniej niż 6/32. Głębokość bieżnika można sprawdzić przyrządem, który można kupić niemal w każdym sklepie motoryzacyjnym za parę dolarów.

Jeśli chodzi o wymianę opon na tzw. zimowe to uważam, że tu w USA, zwłaszcza w dużych miastach wymiana opon na zimowe nie jest konieczna. Z reguły, nawet w czasie najgorszych warunków pogodowych szosy sprzątane są szybko i dosyć dokładnie. Oczywiście, jeżeli samochód eksploatowany jest w zimie poza ośrodkami miejskimi, w terenie górzystym, gdzie często mamy do czynienia z gołoledzią i śniegiem opony zimowe są konieczne. Absolutnie nie wolno wymieniać na zimowe tylko 2 opony! Zawsze powinien to być komplet 4 opon!

Zasady prowadzenia samochodu w zimie:
  1. W czasie lub zaraz po ataku zimy jeżeli to możliwe to… zrezygnuj z prowadzenia samochodu - zostań w domu!
  2. Jedź wolniej i przyjmij zasadę utrzymywania odległości od samochodu przed Tobą około 8 sekund. (Normalnie - 4 sekundy. Obliczamy to jadąc obok np. latarni przy drodze - od momentu minięcia jej przez poprzednika powinno upłynąć 4 lub 8 sekund zimą w momencie kiedy my ją mijamy…)
  3. W sytuacjach awaryjnych staraj się raczej ominąć przeszkodę niż hamować. Pamiętaj, że hamulce ABS dają Ci możliwość hamowania i omijania przeszkody w tym samym czasie, a więc naciśnij i trzymaj hamulec w momencie kiedy awaryjnie musisz ominąć jakąś przeszkodę.
  4. Nie zatrzymuj się jadąc pod górę.
  5. Jeżeli przednie koła wpadają w poślizg zdejmij nogę z gazu, ale nie hamuj. Jeżeli tylne spróbuj (lekko!) przyspieszyć.
  6. Jeżeli chcesz lepiej sobie radzić na drodze poszukaj w zimie miejsca, gdzie bez asysty policji mógłbyś poćwiczyć wyprowadzania samochodu z poślizgu.

I na zakończenie ważne stwierdzenie, które jest potrzebne zwłaszcza tym kierowcom, którzy myślą, że wiedzą i potrafią wszystko:
Jeżeli nie jesteś profesjonalnym kierowcą raidowym - nie dasz sobie rady, jeżeli samochód zacznie się kręcić dookoła. Nawet kierowca raidowy ma w takim momencie niewielkie szanse więc lepiej prowadź samochód tak aby to się nigdy nie zdażyło.


Inne ciekawe tematy poradnika: