Jak myć samochód
Mycie ręczne.
Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić dla wyglądu swojego samochodu jest ręczne mycie każdego tygodnia. Warstwa lakieru na samochodzie jest bardzo cienka (4 do 5 tysięcznych cala) dlatego też jest istotne zmycie korozyjnych osadów na lakierze jak najczęściej. W praktyce należy przyjąć, że samochód powinen być myty co najmniej raz na dwa tygodnie. Myjąc samochód ręcznie należy pamiętać, żeby był on w tym czasie zaparkowany w cieniu jako, że obecność słońca zostawi smugi na lakierze. Do wody można dodać miękkiego środka zmywającego takiego jak np. “Ivory dishwashing liquid” ponieważ nie zostawia on cienkiej filmowej powłoki po spłukaniu.
Jeżeli używasz do mycia wiaderka z wodą nie zapomnij umieścić w nim ochronnej siatki na dnie (“grid guard”) tak aby wszystkie kawałki brudu zostały na dnie. Jeżeli samochód jest bardzo brudny można użyć skoncentrowanego środka do mycia samochodów jaki można nabyć w sklepach z częściami samochodowymi. Nigdy nie używaj sproszkowanego detergentu, który może uszkodzić powierzchnię lakieru. Staraj się zawsze jak najszybciej zmyć ślady zostawione na lakierze przez ptaki i owady. Ślady smoły można usunąć przy pomocy nafty (kerosenu) lub rozpuszczalnika - benzyny lakowej (mineral spirits). Alkohol lub rozpuszczalnik do lakieru może spowodować uszkodzenie powłoki.
Mycie samochodu w myjni automatycznej.
Mycie samochodu w myjni automatycznej powinno być ostatecznością. Wiele myjni mechanicznych nie jest wyregulowanych prawidłowo i ze względów oszczędnościowych używają zbyt mało wody do mycia. W bardzo wielu przypadkach woda do mycia jest recyrkulowana i na ogół nie oczyszczona należycie. Jeden z najbardziej korozyjnych składników - sól nie może być odfiltrowana, a więc solona woda wraca do obiegu. Zdecydowanie należy unikać myjni wyposażonych w plastikowe, obrotowe szczotki, które niszczą lakier. Większość myjni używa obecnie szczotek z materiału, które są znacznie mniej szkodliwe dla samochodu. Najmniej szkodliwe (ale niestety i najmniej skuteczne - zwłaszcza, kiedy samochód jest bardziej zabrudzony) są myjnie "bezdotykowe" (touchless), które używają wyłącznie wody pod wysokim ciśnieniem. Bezużyteczne jest woskowanie samochodu w myjni automatycznej. Daje ono więcej szkód niż pożytku (nakłada lekki, tłusty film na szybę).
Czyszczenie i mycie samochodu w tzw. “Detail Shop”
Najpopularniejszy chyba sposób na czyszczenie samochodu to wizyta w punkcie obsługi zajmującym się tzw. detailingiem samochodu.
Oprócz mycia i odkurzania obejmuje on również polerowanie powłoki lakierniczej – może być dokonywane ręcznie lub maszynowo, przy użyciu maszyny polerskiej, padów i past polerskich. Polerowanie lakieru powoduje usunięcie rys z warstwy klaru, utlenień, wżerów pochodzenia organicznego i innych niedoskonałości lakieru.
Na zakończenie dokonuje się tzw. konserwacji – polega ona na nałożeniu ochronnej warstwy wosku (w postaci mleczka lub pasty), zabezpieczającej karoserię przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i przywieraniu obcych cząsteczek.
Utrzymywanie w czystości szyb samochodowych.
Szyby i lusterka w samochodzie można myć tym samym środkiem, który się używa do zmywania naczyń. Przy myciu szyb nie powinno się zapominać o przemyciu piórek wycieraczek. Jeżeli zachodzi potrzeba to możemy użyć do mycia szyb preparatu z zawartością amoniaku, który lepiej zapobiegnie przed zaparowaniem szyb.
Odkurzanie i konserwacja wnętrza samochodu (tapicerki).
Wnętrze samochodu również powinno być czyszczone regularnie, najlepiej przy pomocy specjalnego odkurzacza. Raz na jakiś czas jest warto umyć wnętrze specjalnym szamponem a następnie pokryć specjalnym środkiem ochronnym, który zabezpiecza wykładziny siedzeń i podłóg przed tłuszczem i brudem.
Konserwacja lakieru - woskowanie.
Prawidłowa konserwacja lakieru, poza myciem i usuwaniem zadrapań polega na jego ręcznym woskowaniu. Prawidłowo położony wosk dobrego gatunku powinien zapewnić dobry połysk lakieru przez okres około 6 miesięcy. Należy jednakże pamiętać, że wosk nie ochroni lakieru przed wpływem kwaśnego deszczu lub ultrafioletowych promieni. Również i gruntowniejsze mycie samochodu skraca żywotność powłoki z wosku. Przed położeniem warstwy wosku należy samochód dokładnie umyć a następnie wysuszyć. Proces woskowania składa się z dwóch etapów: Najpierw nakładamy warstwę środka zmywająco-polerującego (cleaner/polisher). Produkt ten zawiera delikatny środek ścierający, który usuwa z lakieru część utlenioną i wypełnia drobniejsze zadraśnięcia. Po nałożeniu pierwszej warstwy samochód jest przygotowany do nałożenia drugiej tj. ochronnej warstwy wosku. Cały ten proces jest żmudny i wymaga włożenia sporego wysiłku.
Na rynku są również środki, które nakłada się jednorazowo, jednakże połysk jaki uzyskujemy jest zdecydowanie gorszy. Do wyboru jest wiele rodzajów wosków, które w sloganach reklamowych górują zawsze nad konkurencją, jednakże w praktyce najlepsze okazują się zwykle te, które wymagają najwięcej pracy przy ich nakładaniu. Takimi środkami są woski tzw. twarde (“hard waxes”). Przy ich nakładaniu poleruj je dosyć często, tak aby zbytnio nie stwardniały. Do polerowania używaj miękkiej szmatki flanelowej, lub środka załączonego w opakowaniu. Woski w płynie i miękkiej paście (tzw. “liquid” i “soft waxes”) są na ogół mniej skuteczne.
Na rynku pojawiły się również środki ochronne oparte na polimerach, które wydają się być bardziej trwałe niż tradycyjny wosk. Pamiętaj jednak, że p rzed nałożeniem warstwy polimeru/uszczelniacza (poly-sealant) musisz samochód umyć a następnie nałożyć środek polerujący.
Dealerzy nowych samochodów próbują czasami sprzedać środki ochronne przy kupnie nowego samochodu za cenę kilkuset dolarów - są to zawsze wyrzucone pieniądze.
Inne porady: