Sprawdzanie historii samochodu
Jeżeli samochód nam się spodobał to zwykle jego sprawdzanie powinniśmy zacząć od sprawdzenia jego historii. Najważniejszym źródłem informacji o samochodach w USA jest utworzona przez rząd federalny agencja NMVTIS czyli National Motor Vehicle Title Information System (Narodowy System Informacji o Tytułach Pojazdów Zmotoryzowanych).
Więcej informacji tutaj
Agencja ta zajmuje się gromadzeniem danych, wymaganych przez prawo, z następujących źródeł:
- Stanowe Departamenty Pojazdów Zmotoryzowanych (DMV Offices) - Informacje o Tytułach Własności Samochodów.
- Firmy Ubezpieczeniowe - Informacje o wypadkach.
- Junkyards (Złomowiska) - Informacje o zezłomowaniu samochodu.
Informacje te następnie są udostępniane firmom komercyjnym, które mniej lub bardziej te informacje przerabiają, uzupełniają a następnie sprzedają dalej.
Indywidualni klienci niestety nie mogą uzyskać tych informacji bezpośrednio tylko przez pośredników. Na rynku amerykańskim mamy tylko 6 firm, które są zatwierdzone przez NMVTIS do zakupu i dystrybucji tych informacji bezpośrednio dla klientów indywidualnych i innym firmom. Tymi firmami udostępniającymi te dane za niewielką opłatą są:
- CheckThatVIN.com - cena $3.50
- DMVDesk.com - cena $2.00
- Instavin.com - cena $6.99
- Titlecheck.us - cena $4.95
- VinAudit.com - cena $9.99
- VinSmart.com - cena $9.95
Oprócz tych firm, NMVTIS zatwierdziło 4 inne firmy, które nie sprzedają bezpośrednio rekordów NMVTIS ale uzupełniają je własnymi danymi zbieranymi w warsztatach, na policji, u dealerów itp. i sprzedają te dane, z reguły za znacznie wyższą opłatą, odbiorcom indywidualnym lub innym firmom. Takimi firmami są:
- Carfax.com - cena $39.95 - Najpopularniejszy serwis, dający m.in. gwarancję na swoje dane.
- Autocheck.com - cena $24.99 - Serwis używany m.in na aukcjach samochodowych i zamieszczający dane dotyczące ewentualnych uszkodzeń ramy samochodów sprzedanych na aukcji. Jego właścicielem jest firma Experian.
- CVR - serwis dla dealerów - nie sprzedaje danych indywidualnym odbiorcom.
- Titletec - serwis dla dealerów - nie sprzedaje danych indywidualnym odbiorcom.
W Internecie jest jeszcze wiele innych firm, sprzedających informacje o historii samochodu ale wszystkie te firmy korzystają z danych, które można znaleźć w bazach danych wymienionych wyżej. Informacje te są również uzupełniane przez inne przydatne dane dotyczące wartości samochodu, obsługi, niezawodności itp.
Często firmy te mają niewystarczające bazy danych lub stosują metodę przynęty na swoje usługi podając niską cenę na początku a potem żądają dopłaty za więcej informacji. Takimi popularnymi firmami, konkurującymi z Carfax i Autocheck są m.in (Nie podaję cen, bo często ceny te są uzależniane od ilości informacji - metoda “na przynętę”):
Vehiclehistory.com, Vincheckpro.com, Lemonchecks.com i wiele innych...
Przy korzystaniu z tych informacji ważnym jest aby pamiętać, że żadne ze źródeł nie gwarantuje, że informacje te są kompletne. Przykładowo naprawy samochodów indywidualne lub w małych warsztatach z reguły nie są umieszczane w publikowanych bazach danych.
Na co zwracać uwagę sprawdzając historię samochodu?
Dla niedoświadczonego kupującego prawidłowe zinterpretowanie historii samochodu już samo w sobie może być wyzwaniem, postaram się więc w kilku punktach zwrócić uwagę na istotniejsze punkty:
- Data sprzedaży samochodu - Proszę się nie dziwić, że samochod rocznika np. 2015 został kupiony w roku…. 2014! Nie ma w tym nic podejrzanego! W Stanach Zjednoczonych samochody się produkuje i sprzedaje wg roczników modeli a nie daty produkcji. Dlatego też przykładowo 2014 Hyundai Sonata mogła być sprzedana w listopadzie roku 2013. Zwyczajowo fabryki produkujące samochody przezbrajane są do produkcji nowego modelu samochodu w czasie letnich wakacji stąd jest zwykle duża liczba samochodów wyprodukowanych od sierpnia jako modele roku następnego.
- Kto kupił samochód i jak został zarejestrowany. W praktyce jest kilka możliwości, które tu wymienię w kolejności od (moim zdaniem) najkorzystniejszej do najmniej korzystnej:
- Prywatny właściciel (personal vehicle)
- Prywatny leasing (personal lease)
- Komercyjny (commercial vehicle)
- Wypożyczalnia (rental vehicle)
- Taksówka (Taxi vehicle)
- Ilu było właścicieli. Oczywiście najkorzystniejszym jest jeżeli był tylko jeden właściciel.
- Wypadki. Oczywiście najlepiej by było, żeby samochód nie miał żadnego wypadku, ale proszę nie traktować tego arbitralnie tylko odszukać w historii jaki to był wypadek. Często są tam oznaczenia i na przykład oznaczenie “minor accident” można w praktyce pominąć. Największą uwagę trzeba przywiązywać do opisu, w którym zaznaczono uszkodzenie ramy samochodu (frame damage).
- Salvage (Rebuilt car) - Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa wycofała samochód z rynku na ogół po cięzkim wypadku, powodzi czy kradzieży. Samochód taki został następnie sprzedany na specjalnej aukcji firmom blacharskim z licencją tzw. “Rebuilder” i odrestaurowany. Samochody takie mają znacznie niższą wartość handlową (zwykle około 50%), są trudne do ubezpieczenia i często ich eksploatacja obfituje w różne niespodziewane problemy.
- Recalls - Zestawienie nie wykonanych napraw w ramach dobrowolnej akcji darmowej naprawy przez producenta. Proszę nie przywiązywać do tego zbytniej wagi bo jeśli akcja ta jest istotna to można ją wykonać za darmo samemu.
- Systematyczność przeglądów okresowych - Oczywiście jeżeli historia samochodu posiada takie dane tym lepiej, ale jeżeli jest ich brak proszę się tym zbytnio nie przejmować bo większość stacji obsługi/warsztatów nie podaje tych informacji.
- Jak długo samochód nie był sprzedany, czyli zalegał na parkingu dealera. Jeżeli po sprawdzeniu historii okazuje się, że dealer kupił samochód na aukcji powiedzmy w czerwcu a mamy już październik oznacza to, że samochód stał 4 miesiące więc może coś z nim jest nie w porządku.
Na zakończenie jeszcze raz przypominam, że sprawdzenie historii samochodu NIE GWARANTUJE, że samochód nie ma innych ukrytych lub nie raportowanych problemów. Sprawdzanie historii jest pomocne ale zawsze decydującym o wyborze samochodu winien być jego fachowy przegląd.
Inne porady: