Kalkulator - Leasing
Słownik terminów używanych przy leasingu
Poniżej przedstawiamy słowniczek wszystkich ważniejszych terminów używanych w leasingu samochodowym po to, abyś był przygotowany na podejmowanie trafnych decyzji dotyczących leasingu wymarzonego samochodu. Terminologia używana przy leasingu samochodu może zmylić nawet najbystrzejszych ludzi. Możesz wydrukować ten słownik i zabrać ze sobą podczas zakupów a jeszcze lepiej, przestudiuj go i poznaj wszystkie warunki oraz ich wzajemne powiązania przed pójściem na zakupy.
Acquisition fee - Opłata manipulacyjna (prowizja)
Opłata naliczana przez firmę leasingową, zwykle 250–1,000 USD i często jest amortyzowana w płatnościach miesięcznych.
Czasami opłata ta jest pobierana z góry na początku leasingu. Niestety zwykle trudno jest wynegocjować tę, jak również opłatę za zwrot samochodu. Staraj się nigdy nie podpisywać umowy leasingu, która ma jedno i drugie.
Adjusted Capitalized Cost albo Net Capitalized Cost - Skorygowany skapitalizowany koszt lub skapitalizowany koszt netto.
Jest to „koszt skapitalizowany” (rzeczywista cena sprzedaży), pomniejszony o zaliczkę, pierwszą wpłatę, kredyt bezgotówkowy (np. za oddany w “trade” samochód), inne kredyty bezgotówkowe i ewentualne rabaty.
Skorygowany skapitalizowany koszt służy do obliczenia podstawowej miesięcznej płatności. Pomyśl o tym jak o „Kwocie do sfinansowania”.
Bank fee - Opłata bankowa.
Kolejna opłata, którą czasami próbuje naliczać przedstawiciel firmy leasingowej. Zwykle bez uzasadnienia.
Base monthly payment - Podstawowa płatność miesięczna.
Część miesięcznej płatności, która składa się tylko z amortyzacji podczas najmu. Oblicza się to jako (Skapitalizowany koszt netto - rezydualny) ÷ (liczba miesięcy leasingu). Do tej podstawowej płatności miesięcznej dodawane są podatki i odsetki w celu obliczenia całkowitej miesięcznej płatności.
Capitalized Cost - Skapitalizowane koszty
Cena sprzedaży samochodu, opcji, gwarancji, ubezpieczenia kontraktu, zabezpieczenia przed rdzą itp. Potraktuj to jako wartość twojego samochodu na początku leasingu, podczas gdy tzw. “Residual Value” to wartość końcowa, czyli wartość samochodu na koniec leasingu.
Capitalized Cost Reduction - Skapitalizowana redukcja kosztów
Fantazyjna nazwa dla pierwszej wpłaty. Jest to wszystko, co zmniejszyło skapitalizowane koszty przed obliczeniem miesięcznej płatności.
Obejmuje to wpłatę gotówki (“Downpayment”), ewentualny kredyt handlowy i rabat od producenta.
Closed End Lease - Leasing zamknięty.
Jedyny rodzaj leasingu, jaki kiedykolwiek chcesz uzyskać. Na koniec po prostu zwracasz samochód, bez żadnych zobowiązań. Możesz go kupić, jeśli chcesz według wartości końcowej, ale nie jest to obowiązkowe.
DOC Fee - Opłata za usługę dealera
W wielu stanach zatwierdzona przez stan opłata za przygotowanie dokumentów. W Illinois wynosi ona $300.
Deprecjacja - Spadek wartości przewidywanej przez samochód podczas najmu.
Jest to różnica między skorygowanym skapitalizowanym kosztem a wartością końcową samochodu. Deprecjacja jest częścią składową twoich miesięczne płatności. Dlatego chcesz aby ta różnica była jak najmniejsza.
Jest to 1 z 3 składników miesięcznej płatności, wraz z opłatą finansową (odsetkamii) i podatkami.
Disposition Fee - Opłata za przyjęcie z powrotem samochodu.
Opłata firmy leasingowej na końcu umowy dzierżawy za „naprawienie go w celu odsprzedaży”. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ta opłata nie jest zadeklarowana na pierwszej stronie umowy najmu wraz z innymi liczbami i jest zakopana w drobnym druku w sekcji „wymagania dotyczące końca umowy najmu”.
Niektórzy dealerzy twierdzą, że pomaga to w czyszczeniu samochodu przed odsprzedażą. Staraj się wytłumaczyć aby dealer pozwolił za to zapłacić następnemu właścicielowi samochodu, a nie tobie.
Early Termination Fee - Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy.
Bardzo paskudna kara, którą musisz zapłacić, jeśli przedwcześnie zerwiesz umowę leasingu lub zniszczysz całkowicie samochód. Może to być nawet kilka tysięcy dolarów. Za wszelką cenę należy unikać wcześniejszego rozwiązania umowy najmu.
Zerwanie leasingu jest jak zakończenie małżeństwa. Boli!
Excess Mileage - Nadmierny przebieg
Kontrakt zwykle jest zawierany na 10 000 do 15 000 mil rocznie. Przejedziesz więcej i zapłacisz grzywnę w wysokości od 15 centów w górę za każdą milę. Uważaj na przebieg, bo na końcu możesz sporo zapłacić. Dodatkowe 2000 mil rocznie na 3-letniej dzierżawie może kosztować np. 900 USD.
Nigdy nie płać za dodatkowy przebieg z góry, bo nie otrzymasz zwrotu pieniędzy, jeśli nie przejedziesz tych nadmiernych mil. Dealerzy nie mówią ci o tej małej klauzuli,która jak zwykle jest zakopana w drobnym druku na umowie, a podpisując umowę leasingową świadomie oświadczyłeś, że wszystko przeczytałeś i zrozumiałeś.
Excess wear & Tear - Nadmierne zużycie.
Nadmierne zużycie samochodu. Wiele osób jest sfrustrowanych, gdy trafia ich duży rachunek za „zużycie” pod koniec leasingu, nawet jeśli samochód jest w dobrym stanie. Przeczytaj umowę najmu i zrozum, na czym polega nadmierne zużycie. Poproś dealera o wyjaśnienie swoich standardów „nadmiernego” zużycia. Spróbuj wykręcić się z tej opłaty. Pamiętaj, że np. samochód musi mieć 4 pasujące opony, w przeciwnym razie przy zwrocie dealer wystawi rachunek za 4 nowe opony w pełnej cenie detalicznej.
Lease Charge - Opłata finansowa, zwana także Opłatą Leasingową.
Są to „odsetki” lub zysk naliczany przez firmę leasingową. Oto jak jest obliczany:
Opłata finansowa = (koszt netto + pozostała kwota) × współczynnik finansowy.
GAP Insurance - Ubezpieczenie kredytu leasingowego.
Jeśli wynajęty samochód zostanie skradziony lub zniszczony, ubezpieczenie pokryje szkody lub straty tylko do wartości samochodu. Często nie wystarczy to w pokryciu wszystkich kosztów należnych firmie leasingowej.
Ubezpieczenie GAP obejmuje lukę między wartością samochodu a kwotą, którą nadal jesteś winien z tytułu leasingu, w tym ewentualną karę za wcześniejsze wypowiedzenie umowy najmu. Dealer wymaga, aby kupować to ubezpieczenie z dowolnego powodu, w tym zpowodu złego kredytu aby zostać zakwalifikowanym na pożyczkę.
Jeśli Ci powiedzą, że jest to wymagane, powiedz im, że wykupisz je na własną rękę za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego zamiast sprzedawcy, w przeciwnym razie zapłacisz za to kilkakrotnie więcej.
Gross Capitalized Cost - Skapitalizowane koszty brutto
Cena sprzedaży samochodu. Czasami opłaty za prowizję sprzedawcy są wliczone w tę kwotę.
Insurance - Ubezpieczenie
Leasing wymaga znacznie wyższej opłaty ubezpieczeniowej: zwykle za obrażenia ciała lub śmierć: 100 000 USD na osobę / 300 000 USD za zdarzenie, odpowiedzialność za szkody majątkowe: 50 000 USD, kompleksowe i w przypadku kolizji pełnej wartości pojazdu z maksymalnie 500 USD udziału własnego.
Interest Rate - Oprocentowanie.
Nie podaje się stopy procentowej przy leasingach samochodowych. W ten sposób nie możesz sprawdzić ich liczby i odkryć, że ten procent jest znacznie za wysoki. Obliczyć roczną stopę procentową należy pomnożyć współczynnik finansowy (“Money Factor”) przez 2400.
MSRP - Sugerowana cena detaliczna producenta lub „cena z naklejki”.
Nigdy nie płać MSRP. Jest to zawsze cena do negocjacji.
Money Factor - Współczynnik finansowy.
Liczba używana do obliczania opłat finansowych (odsetek) za miesięczną płatność. Aby uzyskać APR, pomnóż współczynnik pieniężny przez 2400. Na przykład współczynnik 0,003333 daje stopę procentową (.003333 * 2400) = 8%.
Podczas przeliczania współczynnika finansowego na APR powinien on być co najmniej porównywalny lub niższy niż lokalne oprocentowanie kredytu na nowy samochód. Podobnie jak odsetki, im niższy współczynnik finansowy, tym niższe miesięczne płatności.
Monthly Payment - Miesięczna płatność.
Miesięczne opłaty leasingowe dokonywane w okresie leasingu. Miesięczne opłaty leasingowe składają się z 3 części: 1) amortyzacji, 2) opłaty czynszowej i 3) podatku od sprzedaży. Płacisz firmie leasingowej za utratę wartości samochodu, a także odsetki od pieniędzy, które związały w samochodzie. Uwaga: w wielu reklamach miesięczna niska opłata nie zawiera podatku. Reklama BMW lub Lexusa za 399 USD miesięcznie ma drobny druk z napisem „plus podatek”, co oznacza, że zaniżają rzeczywistą miesięczną płatność.
Net Trade-in Allowance - Zniżka za wymieniany samochód netto.
Jest to kwota, którą dealer daje ci za zamieniany samochód. Jest to saldo po spłaceniu salda pożyczki na niego (jeżeli jest nie spłacona). Jeśli to saldo jest ujemne (określa się to jako odwrócenie do góry nogami), to niespłacona część dodawana jest do kosztów leasingu, co skutecznie zwiększa skorygowany koszt kapitałowy wynajmowanego samochodu. Wielu dealerów wyświetla reklamy krzyczące „Spłacimy twój samochód, bez względu na to, ile jesteś winien.” Więc możesz się oszukać, myśląc, że starej pożyczki już nie ma, ale tak nie jest. Po prostu ujemne saldo z kredytu dołączane jest do kosztów leasingu.
Purchase Option Fee - Opłata za opcję zakupu.
Opłata pobierana jeżeli wykupisz leasowany samochód. Negocjuj to. To lukier, który należy do twojego ciasta, a nie ich.
Purchase Option Price - Cena opcji wykupu samochodu.
Cena sprzedaży pojazdu, jeśli kupisz go pod koniec leasingu. Jest to zwykle wartość końcowa.
Residual Value - Wartość rezydualna
Liczba, którą firmy leasujące oszacowały, ile samochód będzie wart na koniec leasingu. Liczba ta wyrażana jest w procentach w stosunku do ceny MSRP.
Wartość końcowa samochodu wpływa na kwotę miesięcznej płatności. Dealerzy dysponują książeczkami szacującymi wartość końcową i im wyższa wartość końcowa, tym mniej zapłacisz co miesiąc za wynajem samochodu. Możesz mieć szczęście i będzie ona niższa niż wartość rynkowa, gdy umowa najmu się zakończy. Następnie możesz kupić i sprzedać samochód, wymienić go na coś innego lub po prostu odejść.
Sales Tax - Podatek od sprzedaży
Obliczany on jest czasami inaczej w innych stanach (np. przez doliczanie podatku od całkowitej ceny samochodu). Zwykle, tak jak w stanie Illinois podatek składa się z podatku od miesięcznej opłaty leasingowej (“Base Monthly Payment”) plus podatku od pierwszej wpłaty (“Capitalized Cost Reduction”) według lokalnej stawki podatku od sprzedaży i dodają ją do płatności podstawowej, aby uzyskać całkowitą miesięczną opłatę. Wysokość podatku w Illinois jest podana w osobnej tabeli na końcu rozdziału.
Security Deposit - Kaucja.
Zwykle równa jednomiesięcznej płatności wypłacanej z góry jako zabezpieczenie przed nadmiernym zużyciem. Zwykle przyrzekany jest zwrot, ale nie miej złudzeń, że wymyślą wymówkę, aby zatrzymać ją na końcu, z powodu np. nadmiernego zużycia lub nowych opon.
Termination Fee - Opłata za zakończenie leasingu.
Kolejna bezsensowna opłata. Nadal nie wiem, dlaczego pobierana jest ta opłata na końcu, zwłaszcza jeśli już naliczona została opłatę dyspozycyjną za „posprzątanie samochodu”, czyli tzw. “Disposition Fee”.