Kupowanie samochodu na aukcji
Rodzaje aukcji samochodowych
Generalnie aukcja jest miejscem, gdzie w drodze licytacji sprzedawane są hurtowo dziesiątki, setki a często nawet tysiące samochodów używanych. Bardzo wiele z nich jest zastrzeżona tylko dla profesjonalistów z odpowiednimi licencjami - dealerów samochodowych lub warsztatów naprawczych. W chwili obecnej wszystkie aukcje sprzedają samochody licytując je tradycyjnie na tzw. “linii” lub przy pomocy internetu. Wiele aukcji sprzedaje swoje samochody korzystając z obu tych metod.
W zależności od rodzaju sprzedawanych samochodów i wymagań w stosunku do nabywcy aukcje można podzielić na kilka kategorii:
Aukcje wyłącznie dla dealerów samochodowych
Największą siecią aukcji jest Manheim, która ma praktycznie swoje punkty sprzedaży we wszystkich zakątkach Stanów Zjednoczonych. Jest to powszechnie używana aukcja pośrednicząca pomiędzy dealerami, bankami, i wypożyczalniami samochodów. Samochody z reguły są opisywane, sprawdzane technicznie i sprzedawane z bardzo podstawową, krótkoterminową gwarancją. Zakup samochodu na tej aukcji z reguły obciążony jest najmniejszym ryzykiem. Prawie wszystkie samochody sprzedawane są najpierw przez internet a reszta na aukcji tradycyjnej czyli na tzw. linii.
Oprócz aukcji Manheim inną siecią, choć dużo mniej popularną jest Adesa. Zasady sprzedaży są podobne jak na Manheim, choć zwykle wybór samochodów jest skromniejszy. Oprócz tych dwóch sieci jest bardzo wiele mniejszych aukcji z reguły obsługujących lokalną sieć dealerów.
Kupowanie samochodu na aukcjach, czyli w drodze licytacji stało się niemal sportem prowadzonym przez wielu naszych rodaków. Nasi rodacy korzystają z reguły z usług pośrednika, który załatwił sobie możliwość skorzystania z licencji dealera samochodowego. Pośrednicy Ci z reguły nie biorą żadnej odpowiedzialności za samochód, który kupują (bo słowne zapewnienia nie mają żadnej wartości!) a do tego bardzo często oszukują swoich klientów jeśli chodzi o rzeczywistą cenę zakupu samochodu. Żargon używany na aukcji często uniemożliwia kontrolowanie jej przebiegu. Dodatkowo ogromna ilość samochodów wystawianych na licytację praktycznie uniemożliwia przeciętnemu nabywcy właściwe podejście krytyczne do wyboru samochodu. Aukcje są przystosowane do profesjonalnych handlarzy samochodami i bardzo zdecydowanie odradzam kupowania samochodu w ten sposób.
Oczywiście czasami na aukcji można znaleźć okazję, która rzadko trafia się gdzie indziej. W praktyce trzeba jednak nauczyć się poruszania na takich aukcjach, a zwłaszcza zasad licytacji. Warto najpierw pójść, sprawdzić samochód (sprawdzić historię samochodu na podstawie numeru VIN!), ocenić jego wartość a następnie przyjrzeć się jak taka aukcja jest prowadzona, a dopiero później ewentualnie wziąć w niej udział. Polecam przy tym zakup samochodu raczej przez internet mając dokładny obraz przebiegu licytacji.
Kupując taki samochód radzę zwrócić również uwagę na ostrzeżenia przy licytacji przedstawiane w postaci światełek: Zielone - bez zastrzeżeń, żółte - samochód z uszkodzoną ramą lub z niepewnym milażem i czerwone - na ogół samochód po ciężkim wypadku lub z tzw. “Branded title” czyli z tytułem własności na którym jest zaznaczone, że jest to samochód tzw. “Rebuilt” czyli przebudowany lub z nieznanym stanem licznika.
Jeśli chodzi o wartość samochodu na aukcji, ze względu na ryzyko, cena winna wynosić od 20% do 40% poniżej ceny hurtowej (najpopularniejszym źródłem informacji jest tzw. “Black Book” - cennik używanych samochodów.
Proszę również pamiętać, że do ceny sprzedanego samochodu doliczane są również koszty aukcyjne wynoszące z reguły kilkaset dolarów a następnie koszty ewentualnej rejestracji i podatku od sprzedaży.
Aukcje firm ubezpieczeniowych
Na tych aukcjach sprzedawane są samochody po wypadku, powodzi, kradzieży przez firmy ubezpieczeniowe, które oceniły, że naprawa samochodu jest dla nich nieopłacalna. Najpopularniejszą siecią aukcji sprzedających takie samochody jest Copart, choć oczywiście oprócz copart jest dużo innych mniejszych aukcji.
Prawo do zakupu samochodu na takich aukcjach mają wyłącznie dealerzy i warsztaty z licencją “Rebuilder” ponieważ zdecydowana większość samochodów sprzedawanych jest jako “Salvage”, czyli samochód na złomowisko. Samochód taki można z reguły “odbudować”, ale może to zrobić wyłącznie warsztat z odpowiednią licencją, a więc kupując taki samochód musimy mieć zabezpieczenie ze strony warsztatu z odpowiednią licencją.
Należy też uważać na oznaczenia typu “Non-Repairable” lub “Junk”. Samochody takie już nie wolno więcej rejestrować a więc nadają się już tylko na części.
Aukcje otwarte dla publiczności
W praktyce jest kilka typów aukcji: Aukcja Konsygnacyjna (Consignment Auction) - W aukcji tej biorą udział samochody, które nie są własnością prowadzącego aukcję, ale przyjmowane są przez niego niejako “w komis” od właściciela. Aukcje takie z reguły są otwarte dla publiczności. Samochody zjawiają się często dopiero na dwie, trzy godziny przed rozpoczęciem aukcji i można wówczas nawet porozmawiać z właścicielem. Prowadzący aukcję zwykle zna minimalną cenę na każdy samochód i opłacany jest od procentu ze sprzedaży, zarówno przez sprzedającego jak i kupującego. Jak na każdej aukcji jest tu często okazja do kupienia samochodu po atrakcyjnej cenie. Z drugiej jednak strony należy pamiętać o fakcie, że w wielu przypadkach samochody te trudno sprzedać innymi drogami, a więc zwykle mają jakiś “problem”.
Aukcje Bankowe - Estate Sales Auction - W razie bankructwa lub śmierci właściciela nieruchomości jego posiadłość wraz z zawartością często jest wystawiana na licytację. Pojawiają się więc na takich aukcjach samochody, których cena zwykle jest atrakcyjna, a często i stan techniczny jest bez zarzutu.
Aukcje policyjne i rządowe - Tu zwykle spotkać możemy największe okazje. Samochody wystawione na licytację są to samochody porzucone lub zabrane właścicielom za niepłacenie podatków lub na poczet kary finansowej. Samochody porzucone sprzedawane są zwykle po minimalnych kosztach tylko po to, aby się ich pozbyć. Stan techniczny takich pojazdów to oczywiście wielka niewiadoma, ale cena rekompensuje zwykle ryzyko.
Inne porady dotyczące kupna auta znajdziesz tutaj:
- Jak kupić auto używane
- Jak kupić auto poza delaerem
- Jak sprawdzić historię samochodu
- Jak sprawdzić używany samochód
- Najgorsze samochody używane
- Najlepsze samochody używane