JAK ŁADOWAĆ SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY?

Czyli wszystko co chciałbyś na ten temat wiedzieć….

Ładowanie samochodu EV jest znaczne bardziej skomp[likowane niż podjeżdżanie do dystrybutora z benzyną!
Ładowanie pojazdów elektrycznych musi uwzględniać różnice w modelach pojazdów elektrycznych, poziom mocy ładowarki, stan naładowania samochodu i inne zmienne. Choć rzadko istnieje uniwersalna odpowiedź, oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących ładowania pojazdów elektrycznych:

  1. Co wpływa na czas ładowania?
    Czas ładowania zależy od kilku czynników, w tym konstrukcji pojazdu (400 V lub 800 V), poziomu mocy ładowarki, stanu naładowania, dystrybucji energii elektrycznej w okolicy i temperatury zewnętrznej.
  2. Dlaczego prędkość ładowania jest czasami niższa niż reklamowana i jaką moc ładowania ma mój pojazd?
    Producenci samochodów zazwyczaj reklamują najlepszy scenariusz dla swoich modeli. Pojazdy elektryczne są zbudowane w oparciu o architekturę 800-woltową lub 400-woltową. Większość pojazdów elektrycznych ma systemy 400 V, które nie mogą korzystać z najszybszych prędkości ładowania.
    Niektóre nowe modele, takie jak Hyundai Ioniq 6, mają architekturę 800 V. Pojazdy o architekturze 800 V mogą w pełni wykorzystać zalety ładowarek o dużej mocy. Jednak pojazd elektryczny o architekturze 800 V nie może ładować się z maksymalną prędkością przy użyciu ładowarki o małej mocy.
    Według Boston Consulting Group sposób, w jaki ładowarki pobierają energię, również wpływa na prędkość ładowania. Właściciel stacji ładowania może skierować energię elektryczną tylko do pięciu z 10 ładowarek przy 100% obciążeniu lub do 10 ładowarek przy 50% obciążeniu, powiedział Nathan Niese, partner w firmie. Kierowcy pojazdów elektrycznych nie są świadomi tych niuansów, gdy podjeżdżają do ładowania.
  3. Realistyczna prędkość ładowania
    Pojazd elektryczny z akumulatorem o pojemności 100 kilowatogodzin jest w stanie naładować go do 250 kilowatów, ale używając ładowarki o mocy 150 kilowatów.
    W idealnym świecie akumulator mógłby zostać naładowany od 10 do 80 procent w 28 minut.
    Jednak 35-minutowe ładowanie – przy mocy 120 kilowatów – jest bardziej realistyczne, ponieważ ilość rozproszonej energii spada i przepływa przez cały cykl ładowania, twierdzi Boston Consulting Group.
    Niskie temperatury również wpływają na prędkość ładowania. Jak wynika z cyklicznej analizy 18 popularnych modeli, pojazdy elektryczne tracą średnio 30 procent swojego zasięgu w mroźnych warunkach. Ładowanie trwa średnio od 9 do 10 minut wolniej w porównaniu z ładowaniem w łagodnych temperaturach. Dzieje się tak dlatego, że akumulatory nie działają tak wydajnie na zimno, a kabina pojazdu wymaga więcej energii, aby zapewnić ciepło pasażerom.
  4. Jakie są trzy rodzaje ładowarek
    Poziom 1 – Ładowanie na poziomie 1 wykorzystuje standardowe gniazdko domowe do ładowania w domu. Jest ono popularne wśród hybryd typu plug-in – pojazdów, które pokonują od 20 do 40 mil wyłącznie na napędzie elektrycznym, a następnie korzystają z silnika benzynowego, aby pojechać dalej. Akumulatory hybryd typu plug-in są mniejsze niż akumulatory pojazdów elektrycznych, a ładowanie hybrydy typu plug-in z gniazdka elektrycznego zajmuje około sześciu godzin.
    Według Departamentu Transportu w przypadku pojazdów zasilanych wyłącznie akumulatorem elektrycznym czas ładowania wynosi aż 50 godzin przy użyciu systemu poziomu 1.
    Poziom 2 – Ładowarki poziomu 2 są popularne w domach, miejscach pracy oraz poza sklepami i restauracjami. Zasilanie baterii może zająć kilka godzin. Wielu kierowców pojazdów elektrycznych zainstalowało je w swoich garażach i ładuje je przez noc, a w ciągu dnia doładowuje w publicznych ładowarkach poziomu.
    Poziom 3 – Ladowarki tego poziomu często są nazywane szybkimi. Są to ładowarki o największej mocy, dzięki którym przywrócenie energii do 80% może zająć zaledwie 20 minut, w zależności od pojazdu. Kierowcy często szukają przystanków z szybkimi ładowarkami podczas pokonywania długich dystansów, gdy ich akumulator jest już prawie wyczerpany lub nie dotrą samochodem do celu.
  5. Jakie są rodzaje złączy
    Standard Północnoamerykański: Tesla opracowała złącze NACS dla swojej niegdyś zastrzeżonej sieci stacji doładowania. Eksperci i użytkownicy pojazdów elektrycznych chwalą system Tesli za jego niezawodność.
    Standard łączony: CCS była niemal uniwersalną technologią ładowania dla ładowarek innych niż Tesla, dopóki kilku producentów samochodów nie zaczęło przechodzić na NACS, aby kierowcy pojazdów elektrycznych mogli korzystać z sieci Tesli. Obecnie wygląda na to, że NACS stanie się standardowym złączem w USA. Większość producentów samochodów będzie budować swoje pojazdy elektryczne z wtyczką NACS począwszy od 2025 r.
    Chademo: Jest to szeroko stosowany system w Japonii i jest wycofywany w USA. Nissan Leaf to jedyny pojazd elektryczny sprzedawany w Ameryce Północnej, w którym zastosowano Chademo.
  6. Czy mogę ładować w urządzeniu, które nie pasuje do portu mojego pojazdu?
    Tak, ale tylko z adapterem, który umożliwia kierowcom pojazdów elektrycznych przełączanie pomiędzy ładowarkami NACS i CCS.
  7. Czy powinienem ładować swój pojazd elektryczny do 100 procent?
    To zależy. Częste ładowanie do 100 procent powoduje degradację baterii. Dodatkowo prędkość ładowania znacznie spada wraz ze wzrostem poziomu naładowania. Producenci samochodów zazwyczaj zalecają ładowanie od około 20 do 80 procent, aby uzyskać najlepszą wydajność i najszybszy czas ładowania. Mimo to ładowanie do 100 procent przed długą podróżą jest praktyczne, ponieważ pozwala zmniejszyć liczbę przystanków na ładowanie.
  8. Jak wygląda koszt ładowania pojazdu elektrycznego w porównaniu z tankowaniem samochodu benzynowego?
    To zależy od tego, gdzie jesteś. Pojazd benzynowy o spalaniu 26 mpg – średnia EPA – potrzebuje około 15.40 dolarów paliwa po 4 dolary za galon, aby przejechać 100 mil. Według średniej Biura Statystyk Pracy z lutego 2024 r . ładowanie pojazdu elektrycznego w domu może kosztować około 17 centów za kilowatogodzinę. To 5,31 dolara za 100 mil, jeśli pojazd elektryczny osiąga 3,2 mili na kilowatogodzinę. Jednak koszty energii elektrycznej różnią się znacznie w zależności od obszaru. Według Bureau of Labor Statistics mieszkańcy San Francisco płacą 41 centów za kilowatogodzinę (daje to 12,81 dolara za 100 mil), a w St. Louis około 13 centów za kilowatogodzinę (daje to 4,06 dolara za 100 mil).
    Koszty ładowania na stacjach publicznych również są różne. Dostawcy usług ładowania są często zdani na łaskę przedsiębiorstw użyteczności publicznej dostarczających energię elektryczną. Koszty energii elektrycznej mogą się zmieniać w zależności od pory dnia.