Kontrolki na desce rozdzielczej
Zapaliła się czerwona kontrolka na desce rozdzielczej. Co robić? Co ona oznacza?
Najpierw przypomnienie! - Mówimy tu o samochodzie, w którym pracuje silnik. Zapalenie się tych lampek na postoju, bez pracującego silnika jest zjawiskiem normalnym.
Prowadząc samochód prędzej czy później zapali nam się ostrzegawcza lub informacyjna kontrolka, którą nie zawsze potrafimy poprawnie zinterpretować. Oczywiście w takim momencie można spróbować znaleźć ją w instrucji obsługi samochodu ale przecież nie zawsze jest ona pod ręką. Dlatego chciałem zestawić najpopularniejsze takie kontrolki i wytłumaczyć co one w rzeczywistości oznaczają.
Poniższy zestaw oparty jest na kontrolkach Toyoty, ale zdecydowana większość to kontrolki uniwersalne używane również i w innych samochodach.
Zanim przejdę do wyjaśniana poszczególnych kontrolek kilka uwag generalnych:
Producenci samochodów przyjęli podstawową zasadę jeśli chodzi o kolory takich kontrolek:
- Kolor czerwony - Alarmowy - W zasadzie wymaga natychmiastowej reakcji z naszej strony - np. Zamknięcia pasów, udanie się do warsztatu czy nawet zjechanie z drogi na pobocze aby zapobiec zniszczeniu układu napędowego w samochodzie.
- Kolor żółty - Ostrzegawczy - Kontrolki koloru żółtego ostrzegają, że któryś z systemów w samochodzie nie pracuje tak jak powinien. W wielu przypadkach jest to informacja spowodowana naszym celowym działaniem jk np wyłączenie systemu antypoślizgowego.
- Kolor zielony, niebieski - Informacyjny - Te kontrolki zwykle informują kierowcę o włączeniu (lub wyłączeniu) któregoś z urządzeń w samochodzie. (Np niebieska mówiąca o włączeniu świateł szosowych).
Zestawienie to podzieliłem na dwie części. Oto one:
- Kolor czerwony - Układ poduszek powietrznych. Problem z którąś z poduszek powietrznych. Układ jest wyłączony i w tym momencie poduszki powietrzne nas nie zabezpieczają!
- Kolor żółty - Układ hamulcowy ABS. Problem w układzie hamulców ABS. Podstawowy system hamulcowy działa dalej ale nie mamy zabezpieczenia przed pślizgiem samochodu w razie hamowania awaryjnego.
- Kolor żółty - Check engine. Najpopularniejsza i jednocześnie dla wielu użytkowników najbardziej myląca kontrolka. Jej dokładniejszym opisem zajmę się w którymś z następnych odzcinków. Na razie tylko krótkie wyjaśnienie: Jest to kontrolka informacyjna, która mówi, że komputer pokładowy w samochodzie otrzymał informację wskazującą na nieprawidłową pracę jednego z podzespołów w samochodzie. Do prawidłowego odczytu tej informacji potrzebny jest specjalistyczny czytnik (scanner). Na ogół, zwłaszcza jeżeli nie mamy wyświetlonych innych czerwonych kontrolek to światełko nie oznacza bezpośredniego niebezpieczeństwa w samochodzie.
- Kolor czerwony - Kontrolka ciśnienia oleju. Oznacza, że ciśnienie oleju w samochodzie jest albo zbyt niskie albo zbyt wysokie. Wymaga jak najszybszego sprawdzenia poziom oleju i ewentualnej interwencji.
- Kolor żółty - Niska temperatura płynu chłodzącego. Oznacza, że temperatura silnika jest zbyt niska. Jest to groźne dla pracy silnika jak również powoduje zwiększone zużycie paliwa.
- Kolor zielony - Światła drogowe są włączone.
- Kolor czerwony lub żółty - Okresowy przegląd kontrolny wymagany. Oznacza, że jest już czas na okresowy przegląd.
- Kolor żólty - Brak płynu w spryskiwaczu szyby.
- Kolor żółty - Niski poziom paliwa. Trzeba uzupelnić paliwo.
- Kolor czerwony lub żółty - Problem z układem wspomagania kierownicy. Często oznacza, że jest potrzebny znaczniejszy wysiłek aby skręcić kierownicą.
- Kolor czerwony - Nie domknięte drzwi.
- Kolor czerwony - Hamulec postojowy jest zaciągnięty. Należy natychmiast odblokować hamulec.
- Kolor czerwony - Temperatura silnika zbyt wysoka - być może brak płynu chłodzącego. Wymaga natychmiastowej ingerencji. Grozi zniszczeniem silnika.
- Kolor zielony - Światła przeciwmgielne są włączone.
- Kolor zielony - Światła dzienne są włączone.
- Niebieskie - Włączone są światła tzw. szosowe. Inaczej określane jako “długie”. Należy je wyłączyć w mieście.
- Żółte lub zielone - Włączony jest migacz.
- Czerwone - Układ ładowania nie pracuje poprawnie. Należy jak najszybciej wyłączyć zbędne odbiorniki prądu (wycieraczki, dmuchawa, radio) i pojechać do serwisu.
- Czerwone - Nie zapięte są pasy bezpieczeństwa. Ktoś siedzący na przednim siedzeniu nie zapiął pasów bezpieczeństwa.
- Czerwone - Nieprawidłowa praca skrzyni biegów. Należy jak najszybciej dostać się do serwisu.
- Kolor żółty lub czerwony - Skrzynia biegów. Problem w automatycznej skrzyni biegów. Nie radzę jechać dalej takim samochodem. Powinniśmy się natychmiast wybrać do warsztatu!
- Kolor żółty - Swieca żarowa w silniku Diesel’a. Ostrzeżenie, ze jest zbyt zimno i nie należy startować samochodu z takim silnikiem dopóki kontrolka nie zgaśnie.
- Kolor żółty - Temperatura silnika zbyt wysoka - podobna do kontrolki nr 13. Być może brak płynu chłodzącego. Wymaga natychmiastowej ingerencji. Grozi zniszczeniem silnika.
- Kolor czerwony - Zatrzymaj samochód!. Jeszcze jedno ostrzeżenie, że mamy poważny problem z samochodem!
- Kolor żółty - Włączony jest cruise control, czyli tempomat. Można go wyłączyć odpowiednim przyciskiem, dźwigienką lub delikatnym naciśnięciem na hamulec.
- Kolor żółty - Informacja na którym biegu jedziemy.
- Kolor żólty - Brak płynu w spryskiwaczu szyby.
- Kolor żółty - Niski poziom paliwa. Trzeba uzupelnić paliwo.
- Kolor czerwony lub żółty - Problem z systemem stabilizującym samochód. Często oznaczany jest literkami ESP, STC lub podobnie.
- Kolor żółty - Ciśnienie powietrza w kole. Oznacza, że w jednym z kół jest zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie powietrza. Możliwe, że złapaliśmy tzw. “gumę”...
- Kolor żółty - Wyłączony jest system antypoślizgowy. Zwykle system można wyłączyć ręcznie. Oznaczany też jest literkami TRC, TCS, ASR lub TRAC.
- Kolor żółty - Czujnik poślizgu kół - Zapala się w momencie poślizgu. Zwykle system antypoślizgowy próbuje to zniwelować.
- Kolor żółty - Nadbieg jest wyłączony. Informacja, że tzw. nadbieg, czyli najwyższe przełożenie skrzyni biegów jest wyłączone..
- Kolor czerwony - Przegrzanie skrzyni biegów.
- Kolor czerwony lub żółty. Lane Keeping Assist (czasami LDW - lane departure warning) nie działa. Kontrola trzymania się pasa ruchu nie działa. Ostrzeżenie, że system alarmujący przed “zjechaniem” z własnego pasa ruchu nie działa.
- Czerwone - Hamulce. Światełko ostrzegające, że hamulce nie działają prawidłowo. Potencjalnie wskazują na poważny problem - uszkodzenie systemu hamulcowego, bardzo często jednak wskazują na ubytek płynu hamulcowego spowodowanego stopniowym zużywaniu się okładzin hamulcowych.
- Żółte - Ulubione światełko mechaników (żart!). Przypomina o konideczności wykonania okresowego przeglądu..
- Żółte lub zielone - Światła przeciwmgielne. Informuje o włączonych światłach przeciwmgielnych..
- Czerwone - Włączony jest hamulec postojowy.
- Zielone - Eco Mode. Informacja, że włączony jest system ograniczający emisję spalin i jednocześnie oszczedzający paliwo....
Powyższy zestaw nie obejmuje wszystkich kontrolek, które umieszczane są na deskach rozdzielczych w samochodach. Praktycznie każda firma ma jeszcze swoje własne więc najlepiej zapoznać się z nimi zaglądając do instrukcji obsługi lub w razie potrzeby do nieocenionego “Dziadka Google’a” na internecie
Inne porady: