Market adjustment, czyli marża dealera przy sprzedaży nowego samochodu. Czy to jest legalne i jak tego uniknąć?

Jeśli jest teraz coś trudniejszego do kupienia niż nową PlayStation 5 lub kartę graficzną, to będzie to prawdopodobnie nowy samochód, pickup lub SUV. Niedobory chipów komputerowych, przestoje spowodowane COVID, poważne zakłócenia w żegludze morskiej i teraz rosyjska napaść na Ukrainę, wszystko to spowodowało spustoszenie w łańcuchach dostaw i dostawach nowych pojazdów.

W USA zdecydowana większość nabywców samochodów nie jest przyzwyczajona do zamawiania pojazdów od producenta za pośrednictwem dealera, zamiast tego preferuje wygodę zabrania samochodu do domu „z salonu”, czy parkingu. Ale gdy zapasy wyparowały, amerykańscy dealerzy zareagowali, dodając dodatkowe marże dealerów do swoich zapasów, często w wysokości wielu tysięcy dolarów. Według szacunków ekspertów tej branży wartość narzutów wyniosła już 3,6 miliarda dolarów!

Obecnie, znalezienie nowego samochodu może być bardzo trudnym, ale trafienie dobrej ceny jest jeszcze trudniejsze. Teraz mamy rynek sprzedawcy. Innymi słowy, nawet najuczciwsi sprzedawcy nie mają motywacji do negocjacji, więc przygotuj się na zapłacenie minimum ceny z tzw. “Window Sticker”, z okna inaczej nazywanej ceną MSRP od “Manufacturer’s Suggested Retail Price”. W tłumaczeniu brzmi to “Cena Sugerowana Przez Producenta” – jeszcze raz – SUGEROWANA. I to jest to słowo klucz! W Stanach Zjednoczonych nie ma żadnego prawa, które by zabraniało sprzedawcy samochodu sprzedawać samochód za tę cenę! Dealer ma prawo do sprzedaży każdego samochodu za cenę jaką dyktuje rynek i dealer uważa za właściwą.
Na wszelki wypadek przypominam, że nie oznacza to, że dealer ma prawo sprzedawać samochody za cenę wyższą niż w swoich ogłoszeniach! Jeżeli więc znajdziemy ogłoszenie, w którym dealer podaje cenę sprzedaży samochodu, ta cena musi być przez dealera honorowana. Tu zwracam uwagę, że wielu dealerów zamiast ceny sprzedaży podaje wyłącznie cenę tzw. MSRP a nie cenę sprzedaży.

Szukając więc samochodu, będziesz musiał wystrzegać się dealerów, którzy traktują dzisiejsze braki w zaopatrzeniu jak zwycięski los na loterię. Wielu z nich dodaje tysiące dolarów w marży dealerów do sugerowanej przez producenta ceny detalicznej (MSRP). Pamiętajmy, że zgodnie z prawem, naklejki na szyby na każdym nowym samochodzie dostępnym w sprzedaży muszą zawierać sugerowaną cenę detaliczną, a więc muszą mieć osobną kartkę ze specyfikacją tej marży (nazywanej zwykle eufemicznie “market adjustment”.

Ponieważ salony dealerów wyglądają zwykle na puste, wiele pojazdów przybywających na lorach transportowych będą często sprzedane w przedsprzedaży lub przynajmniej zarezerwowane. Jest to bardzo trudny rynek dla kupujących samochody.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do niektórych praktyk dealera w Illinois polecam ten link do strony omawiającej różne legalne problemy związane ze sprzedażą samochodów w stanie Illinois: “Significant Dealer Issues.

Add-ons, czyli dodatki instalowane przez dealerów

Często, oprócz dodanej marży mamy jeszcze do czynienia z różnymi dodatkami, które rzekomo podnoszą wartość samochodu. Rzeczywiście podnoszą, ale wyłącznie zysk dealera. Te dodatki, zwykle koszujące tysiące dolarów to np. “Protection package” (zwykle zawiera bezwartościowe “zabezpieczenie antykorozyjne i ochronę lakieru), “Windows etching” (grawerowanie okien numerem seryjnym aby zapobiec kradzieży), “Interior protection” (Spryskanie wnętrza sprayem rzekomo zabezpieczającym przed przedwczesnym zniszczeniem lub zużyciem) itp.
Oczywiście powinniśmy próbować odmawiać tego typu dodatków, ale w bieżącej sytuacji jest to często bardzo trudne.

Jak uniknąć marży dealera na nowym samochodzie

Niestety jest to bardzo trudne obecnie zadanie, ale nie niemożliwe. Średnia cena nowego samochodu wzrosła (w porównaniu do sytuacji sprzed 2 lat) aż o 21%!
Szukając miejsca, gdzie możęmy kupić samochody z najniższą lub wręcz bez marży warto też skorzystać z usług dynamicznie się rozwijającej strony o nazwie Markups.org.
Strona ta pozwala na znalezienie informacji gdzie u jakiego dealera można kupić samochody bez marży lub z niewielką marżą.
Zachęcam też wszystkich, którzy niedawno kupili samochód aby swoje dane wprowadzili na tę stronę. Na pewno pomoże innym szukającym takich informacji.

Firma Ford pozwala na zamówienie niektórych samochodów w Fordzie, bez żadnych dopłat i ze specjalną zniżką $500. W chwili obecnej są to modele 2022 Ford Bronco Sport, 2022 Ford Explorer, 2022 Ford Edge i 2022 Ford Mustang. Samochody te można zamówić tutaj:

Your Ford, Your Way

Warto również wiedzieć, które marki samochodów raczej marż generalnie nie stosują ponieważ tych samochodów jest stosunkowo więcej. Do takich marek zaliczają się:
Alfa Romeo, Volvo, Lincoln, Ram pickup, BMW, Mini, Buick i Mitsubishi.

Samochody o najniższej i najwyższej marży

Przyjrzyjmy się najpierw, które modele samochodów jest obecnie kupić najłatwiej, a więc teoretycznie marże powinny być niewielkie, lub wręcz żadne, a które mają tę marże największą, czyli są najbardziej poszukiwane:

A oto tabela średnich marż w niektórych samochodach w poprzednim miesiącu:

Kiedy bardziej się opłaca kupić samochód używany a kiedy nowy?

Rynek samochodowy jest w tym momencie tak skomplikowany, że czasami bardziej się opłaca kupić samochód używany niż nowy. Związane to jest z sytuacją na rynku nowych samochodów, gdzie często trzeba czekać miesiącami na nowy samochód i często samochód zaraz po kupnie jest znacznie droższy niż używany.
W tabelach niżej podałem, które samochody bardziej się opłaca kupić używane a które nowe.
Pierwsza tabela przedstawia ceny samochodów, których wartość spada po kupnie, a więc bardziej się opłaca kupić te samochody używane a nie nowe!

Następna tabela przedstawia samochody używane, które są droższe od nowych, a więc są to samochody, które powinniśmy kupić jako nowe, bo zaraz po kupnie ich cena znacząco wzrośnie. Oto ta tabela:

Bardzo trudno jest w tym momencie ocenić jak długo jeszcze będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją na rynku, ale raczej nie ulega wątpliwości, że przynajmniej jeszcze przez kilka miesięcy

Andrzej Babinicz


W artykule wykorzystano dane z następujących źródeł:
Carsdirect.com, Markups.org, Businessinsider.com, iseecars.com, Ford.com, kbb.com, motortrend.com.