Zelektryfikowany silnik benzynowy czyli zintegrowana hybryda jest najprawdopodobniejszym układem napędowym przyszłości

Próba zastąpienia benzyny jako podstawowego paliwa dla samochodów jest tak stara jak sam samochód. Para, turbiny, które mogłyby działać na wszystkim, od tłuszczu z frytek po perfumy, wodór i gaz ziemny, wszystkie były postrzegane jako zamienniki.

Do niedawna następcą wydawały się pojazdy zasilane akumulatorowo. Jednak lawina ogłoszeń różnych producentów samochodów w ostatnich latach, że nie będą inwestować w nowe silniki spalinowe, okazała się fałszywym alarmem dla tych, którzy lubią ryk i wibracje od wciśnięcia pedału gazu do dechy.

Toyota pracuje nad poprawą sprawności cieplnej swoich silników, co pozwoli na zwiększenie oszczędności paliwa i redukcję emisji dzięki zamianie większej ilości ciepła wytwarzanego w procesie spalania na pracę.

Silniki Dynamic Force Toyoty mogą osiągnąć 41 procent sprawności cieplnej. Większość silników spalinowych pracuje przy sprawności około 30 procent. (Według Departamentu Energii pojazdy elektryczne działają w zakresie 70 procent.)Porsche planuje wprowadzenie na rynek SUV-a z silnikiem spalinowym , który mógłby zastąpić benzynowego Macana. Producent samochodów zwiększa inwestycje w modele benzynowe na tle wolniejszej niż oczekiwano sprzedaży pojazdów elektrycznych.

Mercedes-Benz poinformował w tym roku, że pracuje nad nowym silnikiem spalinowym, co ma być reakcją na słabą sprzedaż pojazdów elektrycznych.

Ale producenci samochodów, mimo że zaczynają inwestować w nowe silniki, zastanawiają się również nad tym, jak połączyć energię elektryczną z silnikami benzynowymi.

„Uważam, że najbardziej opłacalne zyski można osiągnąć, modyfikując działanie silnika spalinowego poprzez zastosowanie elektryfikacji” — powiedział Greg Davis, dyrektor laboratorium badań nad zaawansowanymi silnikami na Uniwersytecie Kettering w Flint w stanie Michigan.

„Silniki spalinowe nie mają szerokich zakresów wysokiej wydajności, więc łączenie ich z napędem elektrycznym w hybrydowych pojazdach elektrycznych jest świetnym sposobem na ograniczenie stosowania silnika do obszarów o lepszej wydajności” – powiedział Davis.

Wczesne modele Toyota Prius i Honda Insight były pierwszym krokiem w tym kierunku. Używały elektryczności do ruszania z miejsca — części cyklu napędowego, która wymaga największej mocy — a następnie pozwalały silnikowi benzynowemu przejąć kontrolę. To, co może się pojawić, przynajmniej na niektórych rynkach globalnych, to trwałe połączenie silników benzynowych i elektrycznych.

Hybrydy o rozszerzonym zasięgu czyli integracja układu napędowego

Nawet wczesni wynalazcy, w tym Ferdinand Porsche, dostrzegli korzyści z elektryfikacji układu napędowego benzynowego. Na początku lat 1900. Porsche zainstalowało elektryczne silniki piast kół w gigantycznym wozie o nazwie Lohner-Porsche. Pojazd ten zadebiutował w 1900 r. na Światowej Wystawie w Paryżu. Jednak nadmierna waga 80-woltowych akumulatorów kwasowo-ołowiowych i silników elektrycznych poważnie ograniczyła zasięg jazdy.

W swoim kolejnym pojeździe, Mixte, Porsche dodał silnik benzynowy do zasilania generatora do ładowania akumulatorów. Był to pierwszy hybrydowy samochód o rozszerzonym zasięgu.

Minęło 125 lat, a pionierski układ napędowy benzynowo-elektryczny o wydłużonym zasięgu, którego pionierem jest Porsche, jest na progu powrotu.

Ram wprowadza w tym roku ciężarówkę Ramcharger o rozszerzonym zasięgu. Scout planuje oferować przedłużacz zasięgu w swoich SUV-ach i pickupach. Dyrektor generalny Forda Jim Farley powiedział, że układ napędowy z przedłużaczem zasięgu w SUV-ach i pickupach firmy pojawi się w 2027 roku.

Silnik e-Power firmy Nissan, stosowany w pojeździe o rozszerzonym zasięgu sprzedawanym za granicą, osiąga 50-procentową sprawność cieplną i zostanie wprowadzony na rynek w amerykańskich wersjach Rogue w 2026 r. Mazda i Subaru również pracują nad nową generacją silników specjalnie dostosowanych do hybrydowych układów napędowych. A dział AMG firmy Mercedes-Benz pracuje nad „wysoce zelektryfikowanym” silnikiem V-8.

Davis uważa, że ​​silniki elektryczne nie będą już tylko przykręcone do silnika benzynowego, ale zostaną zintegrowane z jego konstrukcją.

„Pozwala to również na stosowanie silników o mniejszej pojemności skokowej, co obniża koszty, ponieważ moc silnika można połączyć z mocą elektryczną w przejściowych sytuacjach dużego zapotrzebowania”

Nie skreślaj pojazdów elektrycznych

Mimo wszystko pojazdy elektryczne są poważnym przeciwnikiem panowania silników spalinowych. Pojazdy elektryczne stanowiły 8 procent rejestracji nowych pojazdów w USA w zeszłym roku, czyli 1,28 miliona pojazdów, według S&P Global Mobility. Był to wzrost o 11 procent w porównaniu z poprzednim rokiem i przewyższył wzrost o 2,5 procent dla całej sprzedaży lekkich pojazdów w zeszłym roku.

Wszystkie te pojazdy opierają się na formach chemii akumulatorów litowo-jonowych. W przypadku większości modeli pozwala to na zasięg co najmniej 250 mil, ładowanie wysokim napięciem w ciągu 45 do 60 minut i łatwe ładowanie w domu przez noc.

Dwa nowe rodzaje chemii akumulatorów – sodowo-jonowy i ze stanu stałego – mają potencjał, aby zastąpić dzisiejsze ogniwa litowo-jonowe w większości pojazdów elektrycznych, dzięki czemu będą mogły dorównać wygodzie silników spalinowych.

Baterie sodowo-jonowe mogą być tańsze w produkcji, ponieważ surowce, których używają, są obfite. Jednak mniejsza gęstość mocy i krótsza żywotność to dwa główne problemy, nad którymi pracują inżynierowie baterii.

Baterie półprzewodnikowe, które mogą pojawić się na amerykańskich drogach do 2030 r., obiecują szybsze ładowanie, mniejsze ryzyko pożarów i większą gęstość energii. Ale baterie półprzewodnikowe również mają wyzwania. Są drogie w produkcji.

17 marca w Chinach firma BYD ogłosiła, że ​​jej akumulatory Super e-Platform mogą zapewnić zasięg 248 mil w zaledwie pięć minut, dzięki czemu pojazd elektryczny zrówna się z samochodem napędzanym benzyną pod względem szybkości tankowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *