JAK DZIELĄ SIĘ SYSTEMY AUTOMATYZACJI WSPOMAGAJĄCE KIEROWCÓW?

Poziomy automatyzacji jazdy SAE to standard stosowany przez producentów samochodów i dostawców technologii do opisywania i kategoryzowania możliwości i ograniczeń systemów zautomatyzowanej jazdy. Pomagają wyjaśnić, kto lub co jest odpowiedzialne za prowadzenie pojazdu w danym momencie. Oto te poziomy i przykłady niektórych systemów.

Poziom 0: Przez cały czas prowadzi człowiek. Funkcje AUTOMATYCZNE ograniczają się do ostrzeżeń i chwilowej aktywnej pomocy, takiej jak automatyczne hamowanie awaryjne.

Poziom 1: Przez cały czas prowadzi człowiek. Funkcje AUTOMATYCZNE obsługują sterowanie, hamowanie lub sterowanie przepustnicą. Przykładem może być aktywny tempomat.

Poziom 2: Za prowadzenie pojazdu odpowiada człowiek, nawet jeśli system utrzymuje aktywną kontrolę nad pojazdem. Funkcje AUTOMATYCZNE umożliwiają jednoczesne sterowanie układem kierowniczym i przepustnicą, na przykład centrowanie pasa ruchu i adaptacyjny tempomat. Do tej kategorii zaliczają się system Super Cruise firmy General Motors i autopilot Tesli.

Poziom 3: System AUTOMATYCZNY sam prowadzi pojazd, gdy porusza się ale tylko po określonym obszarze, np. autostradzie. Człowiek nie jest uważany za kierowcę, ale musi go przejąć, gdy system tego zażąda. Przykładem jest Drive Pilot firmy Mercedes-Benz. Oczekuje się, że w tym roku pojawi się na drogach Stanów Zjednoczonych.

Poziom 4: System AUTOMATYCZNY prowadzi sam, a człowiek nie odgrywa żadnej roli w procesie prowadzenia pojazdu. System ten może działać w określonych warunkach i na ograniczonych obszarach. Żadne pojazdy wyposażone w tego typu systemy nie są przeznaczone do sprzedaży konsumentom. Waymo i Cruise wdrożyły i skomercjalizowały usługi robotaxi, które są uważane za poziom 4.

Poziom 5: System AUTOMATYCZNY taki sam jak poziom 4, z tą różnicą, że pojazdy te mogą same jeździć wszędzie i w każdych warunkach.