Koniec kultowego Land Rovera Defender? Nie(!) dla Jima Ratcliffe’a – Prezesa chemicznego giganta – Ineos! Na rynek wkracza INEOS GRENADIER!

Co zrobić, jeżeli producent Twojego ulubionego modelu samochodu postanawia zrezygnować z produkcji i nie daje się odwieść od tego zamiaru? Jeżeli jest się miliarderem i prezesem zarządu wielkiego giganta chemicznego NEOS zakłada się własną fabrykę! Początkowo Pan Jim Ratcliff, bo o nim mowa, zwrócił się z prośbą do Jaguara/Land Rovera z prośbą o zakup oprzyrządowania w celu kontynuowania produkcji po zaprzestaniu produkcji oryginalnego modelu Defendera w dwutysięcznym szesnastym roku ale fima odmówiła. Wtedy Pan Jim Retcliff wykupił fabrykę Smarta we Francji, w miejscowości W Hambach i postanowił uruchomić tam produkcję samochodu który przynajmniej na wygląd jest kontynuacją słynnego, kultowego Land Rovera Defender.

  • 2016 Land Rover Defender 110 SW Adventure Edition – ostatni klasyczny kultowy Defender 110

Samochód nosi nazwę ulubionego londyńskiego, bardzo elitarnego pub’u, notabene też kupionego przez Ratcliffe’a, The Grenadier , w Belgravia w Londynie , gdzie rozważano pierwotny pomysł i gdzie pokazano prezentację promocyjną.

Ineos Automotive, dostarczył klientom w Ameryce Północnej ponad 1000 SUV-ów Grenadier i spodziewa się większych ilości w miarę zwiększania sprzedaży. Greg Clark, wiceprezes wykonawczy Ineos Automotive na Amerykę, przewidział, że w przyszłości producent samochodów będzie dostarczał w Ameryce Północnej 800–1000 pojazdów miesięcznie.Ineos ma 19 dealerów w całych Stanach Zjednoczonych , a w grudniu ogłosił otwarcie dwóch dealerów w Kanadzie .Clark powiedział, że plan dla sieci w Ameryce zakłada sprzedaż od 8 000 do 10 000 pojazdów rocznie.

Chociaż Grenadier nie jest bezpośrednią repliką Land Rovera Defendera (nie używa w nim żadnego oryginalnego oprzyrządowania ani podzespołów), Toby Ecuyer – szef produkcji, bardzo jasno dał do zrozumienia, że ​​ich misją było konkretnie zbudowanie nowoczesnego Defendera, stwierdzając, że to „ogromna szkoda”. że odchodzący Defender zaprzestał produkcji. W wywiadzie dla Autocar UK wyjaśnił, że ich misja początkowo zaczęła się od próby właśnie tego. „Pomyśleliśmy, cóż, wymienimy to. Potem pomyśleliśmy, że zbudujemy coś lepszego, czegoś, co nie przecieka i jest wygodne. Przecież to nie jest rok 1948. Możemy iść dalej”. Mówiąc o tym, jak zmodernizują konstrukcję Defendera, stwierdził: „To wtedy zaczęliśmy kolekcjonować podobne pojazdy – Bronco , Pajero , G-Wagen , różne Jeepy – aby zobaczyć, jak zrobili to inni producenci”.

Podczas premiery w Internecie Toby powiedział: „Mieliśmy Jeepy , Land Rovery , Toyotę Hilux , Toyotę Land Cruiser , Nissan Patrol , Ford Bronco . Przyglądaliśmy się także samochodom dostawczym, ciężarówkom, Unimogi , pojazdy wojskowe , traktory . Szczególnie interesujące były pojazdy w specyfikacji afrykańskiej. Wszystkie one ukształtowały nasz plan pojazdu, który byłby niezwykle wydajny, ale także bardzo uczciwy i nieskomplikowany. Wygląd zewnętrzny Grenadiera po raz pierwszy zaprezentowano publicznie podczas premiery internetowej 1 lipca 2020 r. Podczas premiery Ratcliffe powiedział: „Projekt Grenadier rozpoczął się od zidentyfikowania luki na rynku, porzuconej przez wielu producentów, dla użytkowego pojazdu terenowego. Dzięki temu otrzymaliśmy projekt techniczny wydajnego, trwałego i niezawodnego pojazdu z napędem 4×4, który poradzi sobie w najtrudniejszych warunkach na świecie”. Steve Cropley, redaktor naczelny Autocar, powiedział: „Rezultatem jest prosty samochód terenowy o dobrych proporcjach i znajomym wyglądzie. Pan Ecuyer ma nadzieję, że żadna nieunikniona dyskusja na temat hołdu dla projektu Defendera nie przyćmi wyjątkowego i użytkowego projektu Grenadiera: dachu, który służy również jako bagażnik, belek dachowych (które mniej więcej wychodzą tam, gdzie w Defenderze 110 znajdują się świetliki dachowe), dwuczęściowych tylnych drzwi, odsłoniętych zawiasów drzwi i wielofunkcyjnych „szyn użytkowych”, które biegną wzdłuż zewnętrznej strony paneli drzwi, w miejscu, w którym zwykle umieszcza się listwy ochronne.

SPECYFIKACJA

Grenadier napędzany jest sześciocylindrowymi silnikami BMW do wyboru ; silnik benzynowy 3,0 l B58 rzędowy 6 i silnik wysokoprężny 3,0 l B57 rzędowy 6. [37] W Grenadierze silnik wysokoprężny B57 wytwarza 183 kW (245 KM; 249 KM) mocy (3250–4200 obr./min) i 550 N⋅m (406 lb⋅ft) momentu obrotowego (1250–3000 obr./min). Silnik benzynowy B58 wytwarza moc 210 kW (282 KM; 286 KM) (4750 obr./min) i moment obrotowy 450 N⋅m (332 lb⋅ft) (1750–4000 obr./min).

Obydwa silniki współpracują z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów ZF (o nazwie kodowej 8HP51 w przypadku benzyny i 8HP76 w przypadku oleju napędowego) z, jak to określa Ineos, nowym, „wytrzymałym” przemiennikiem momentu obrotowego. Wszystkie Grenadiery są standardowo wyposażone w stały napęd na cztery koła (4WD), z dostępem do niskich przełożeń poprzez dwubiegową skrzynię rozdzielczą Tremec 2,5:1.